CTL2002S
Product Categories
KANG DA ELECTRONICS CO.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
CTL2002S
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -20°C ~ 50°C
Package / Case : Module, Single Pass Through
Accuracy : ±0.5%
Sensor Type : Transformer w/Conditioning
Current - Supply (Max) : 40mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 100A, 150A, 200A (Selectable)
Response Time : 300ms
Package : Bulk
Output : Ratiometric, 4mA ~ 20mA
For Measuring : AC
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Series : CTL
Sensitivity : -
Linearity : -
Supplier Device Package : -
Mfr : Red Lion Controls
Frequency : 20Hz ~ 100Hz
Voltage - Supply : 24V
Base Product Number : CTL2002
Description : SENSOR CURRENT 100A, 150A, 200A
Model Number : CTL2002S
Contact Now
Current Sensor 100A, 150A, 200A (Selectable) 1 Channel Transformer w/Conditioning Bidirectional Module, Single Pass Through